ALÜMİNYUM NEDİR

1825 yılında Hans Christian Oersted adında bir profesör, potasyum amalgamı ve klorid AICI3’i reaksiyona sokarak, meydana gelen alüminyum amalgamı ısıtarak, düşürülmüş basınç altında alüminyum metalini keşfetmiştir. Alüminyum’un başlıca özellikleri; Periyodik cetvelde atom numarası 13’dür. Oksitlenmeye karşı dirençli bir metaldir. Kolay işlenebilir ve hafiftir. Günümüzde iki ayrı alüminyum paraçanın birleştirilmesi veya kırık, çatlak alüminyum parçaların tamir edilmesi amacı ile alüminyum kaynağı da yapılmatadır.

MOTORSİKLET ALÜMİNYUM ŞASE KAYNAĞI

Motorsiklet ağırlığını düşürmek amacı ile şasi aksamının büyük bir kısmı alüminyum malzeme ile donatılmıştır. Kaza anında zarar gören, kırılan, kopan alüminyum şasi aksamın, düzeltilmesi titiz işçilik gerektiren bir süreçtir. Şasi düzeltme işlemleri sırasında alüminyum kaynak vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir çözümdür. Düzgün, özenilerek yapılan alüminyum kaynak uygulaması, şasi aksamı zarar gören motorsikletin ilk günkü hale gelmesini sağlar. Motorsikletinizin alüminyum kaynağa ihtiyacı varsa, bizi ziyaret edin, siz kahvenizi içerken biz alüminyum kaynak işlemlerini titizlikle uygulayalım ve gönül rahatlığı ile kahve sonrası motorsikletinize atlayın gidin.

Motosiklet Alüminum Kaynak

Alüminyum kaynağı ile ilgili akademik düzeyde fikir sahibi olmak isterseniz, alüminyum alaşımının kaynak davranışının incelenmesi konulu yüksek lisans tezine buradan ulaşabilirsiniz.